حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

نحوه تعیین جنسیت مار

مارها موجودات بسیار فریبنده در عین حال زیبایی هستند. بعضی اشخاص علاقه زیادی دارند تا از مار به عنوان حیوان خانگی خود نگهداری کنند. باید گوشزد کنیم که نگهداری از این حیوان کار هر فردی نیست نیاز به مهارت های خاصی است. امروز قصد داریم خصوصیاتی را که در تعیین جنسیت مارها کاربردی است مطرح کنیم. اگر مبتدی هستید اینکار را برعهده دامپزشک قرار دهید ممکن است آسیب ببینید. با پت مارکت همراه باشید.

 

روش تعیین جنسیت مارها

 

ویژگی های دم

مارهای نر دارای اندام جنسی لوله مانند هستند که به طور معمول در داخل بدن آنها قرار گرفته است. آن ها در واقع دو آلت تناسلی کوچک هستند که در داخل دم مار قرار گرفته اند. مارهای ماده این اندام را ندارند. این اندام در زیر مقعد و در امتداد دم در دو طرف مختلف قرار گرفته است.

با نگاه اول نمیتوانید تشخیص درست دهید. مارهای نر دارای دم ضخیم تر و بلندتری هستند و معمولا رفته رفته از ضخامت آن کاسته شده و در قسمت انتهایی باریک می گردد. مارهای ماده دم باریک تر و کوتاه تری دارند که معمولا در قسمت نوک مخروطی شکل می گردند.

پراب

روش دیگری که برای تعیین جنسیت مارها به کار می رود روش پراب است. در این روش با وارد کردن یک میله فلزی باریک در داخل مقعد مار اقدام به تعیین جنسیت می کنند. در مارهای نر به دلیل وجود اندام جنسی معمولا میله تا عمق بیشتری فرو می رود. پراب در مارهای ماده زیاد تا عمق فرو نمی رود چون فضای زیادی در دم وجود ندارد. مارهای ماده تنها یک فضای کوچک برای غدد عطری دارند.

مقیاس پراب مار ماده یک تا سه جلو می رود.
مقیاس پراب مار نر ۹ تا ۱۵ جلو می رود.

این روش معمولا باید توسط حرفه ای ها مثل دامپزشک ها انجام گیرد.

admin
X